Téměř osm desítek nováčků nastoupilo v pondělí 7. ledna k Centru základní přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově. Šestitýdenní základní přípravou bude procházet sedmdesát nových příslušníků Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR společně s devíti účastníky dobrovolného vojenského cvičení.

Zdroj: Armáda České republiky

Nováčci si prošli příjmem a evidencí osob, seřazením do čet, nechyběly ani první vojenské pokyny instruktorů, prohlédli si internát k ubytování a nechyběla ani návštěva do výstrojního skladu. V tzv. výstrojáku si nováčci jeden po druhém nafasovali vojenskou výstroj. Po nováčcích nastoupili záložníci, kteří fasují výstroje víc, a na rozdíl od dobrovolníků je váže kontrakt s armádou, což znamená, že i po absolvování základní přípravy budou pro armádu nadále aktivními. Mezi takové patří i elektrikář vojín Petr Váňa, který by se chtěl stát profesionálním vojákem, ale nechal si poradit od kamaráda, aby se nejdříve zkusil stát záložníkem, aby zjistil, jestli je armáda pro něj to pravé. Mezi aktivními záložníky jsou kromě mužů i ženy, přičemž jedna z nich, vojínka Eva Vášová, přijala tuto možnost jako velkou výzvu a uvedla, že se fyzicky připravovala formou cvičení v posilovně nebo absolvování túr se zátěží.

Velitel Kadlec nováčkům zdůraznil: ,,Hlavně si uvědomte, že jste součástí čety, což také znamená, že si navzájem budete ve všem pomáhat.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.