Konstrukci každého letounu a jejich bezpečnostní systémy, jako je například otevření pilotní kabiny, zajištění sedaček či odepínání bezpečnostních pásů, to vše musí dokonale znát vojenští hasiči. Mimo to musí také znát konstrukci každého letounu, a to pro jejich efektivní zásahy u případných nehod letecké techniky Vzdušných sil Armády České republiky.

Zdroj: Armáda České republiky

Pokud dojde k letecké nehodě v prostoru letecké základny, na místo je okamžitě přivolána vojenská hasičská jednotka, která ihned zasahuje v místě požáru. Aby byli vojenští hasiči připraveni na takové zásahy a jejich postupy při zasahování byly vypilovány, musí procházet pravidelným školením a výcvikem.

Ve čtvrtek 6. prosince 2018 se zúčastnilo na kbelském letišti při cvičení Capable Fireman and Rescuer sedm desítek vojenských hasičů. Do Kbel se dostavili hasiči ze všech leteckých základen, a to i z Náměště, Čáslavi a Pardubic, včetně stíhacích letounů JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva z Čáslavi, z Kbel byl k dispozici letoun JAK-40, L-410 a vrtulníky Mi-8 a W-3A Sokol.

Zdroj: Armáda České republiky
Zdroj: Armáda České republiky

Do tohoto cvičení se kromě vojenských hasičů poprvé zapojili také civilní složky hasičských sborů, a to ze Středočeského, Karlovarského a Královéhradeckého kraje, z hlavního města Prahy, hasiči Letiště Václava Havla a také jednotka ze Satalic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.