Každoročně odejde z české armády do záloh okolo 800 vojáků, avšak většina z nich hledá další uplatnění, místo toho, aby si užívali vojenského důchodu a přešlo na klidový režim.

Zdroj: www.veterani.army.cz

V jejich novém startu se jim snaží pomoct Ministerstvo obrany, a to formou rekvalifikačních kurzů nebo nabídky pracovních míst ve státních podnicích. V rámci rekvalifikace si mohou udělat kurz pro řidiče záchranné služby, sváření či elektrikáře. Někteří vojáci odcházejí i k sociálním službám.

Asi největším zaměstnavatel pro vysloužilé vojáky jsou Vojenské lesy a statky, respektive Divize ostrahy a služeb, která z bývalých vojáků udělala malou armádu strážných, kdy hlídají objekty ministerstva obrany a armády a také mají na starosti úklid dalších vojenských objektů, střelnic či cvičisť, a to po celé České republice. Ředitel divize Jaroslav Kankia uvedl, že mají okolo 1600 zaměstnanců, z nichž 1200 jsou bývalí vojáci a necelých sto lidí jsou veteráni. Práci dostanou všichni vojáci, kteří mají zájem a projdou zdravotními testy.

Vojenští vysloužilci jsou zvyklí na řád a režim, proto se jim do vojenského důchodu tak rychle nechce. Ředitel Kankia uvedl, že nabízejí práci přednostně vysloužilcům a veteránům, protože si práce váží, jsou poctiví a pro práci v ostraze nejlépe připraveni.

Ministerstvo obrany má celkem 14,5 tisíce novodobých veteránů a jedním z nich je Bohuslav Hrubý, který zažil i misi v Afghánistánu a před měsícem skončil v hodnosti podplukovníka na generálním štábu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.