Vojáci absolvují kurz rozšířené první pomoci v akreditovaném výukovém centru CLS (Combat Life Saver), kde se učí poskytovat první pomoc v bojových podmínkách.

„Cílem kurzu je naučit rozšířenou první pomoc v bojových podmínkách, ošetřit raněné pod krycí palbou nebo v takticky zajištěném prostředí,” uvedl nadrotmistr Jakub Vacula, který je odborným garantem tohoto kurzu a také zdravotnickým záchranářem.

Kurz první pomoci je veden šesti vojáky, resp. zdravotnickými záchranáři z Hranic, kterým ještě navíc asistují zdravotníci z jiných jednotek. Kromě poskytování pomoci se také učí, jak roztřídit zraněné podle jejich závažnosti a jak je následně připravit na přesun do nemocnic. Aby byl kurz co nejefektivnější, vojáci vše trénují na modelových situacích, které se blíží reálu. Setkají se tedy s tepenným krvácením, s průstřelem hrudníku či neprůchodností dýchacích cest.

„Při pořádání jednotlivých běhů kurzu se snažíme udržet nadstandardní kvalitu, mimo jiné náročnou výukou podle nejnovějších protokolů TCCC (Tactical Combat Casualty Care – taktická bojová péče) a reálných scénářů ze zahraničních nasazení,” dodává Vacula.

Kurz trvá čtrnáct dní a rozhodně není jednoduchý. Vojáci tvrdě dřou a nakonec musí splnit závěrečné testy, které musí splnit úspěšně, jinak neobdrží certifikát. Vojáci musí umět komunikovat v anglickém jazyce, bez něj by se neobešli.

„Taktickým námětem operace byla kombinovaná patrola pěší čety s cílem narušit činnost povstaleckých jednotek a zabezpečit místo odpaliště. Během plnění úkolu byla četa napadena střelbou z ručních zbraní a RPG. Zraněno bylo několik vlastních příslušníků jednotky,” popisuje závěrečnou zkoušku zástupce velitele 3. mechanizované roty nadporučík Jiří Válek.

Vojáci nejprve zneškodnili útočníka, zajistili prostor k ošetření zraněných a připravili je na vzdušný odsun. Poté přiletěl vrtulník Mi-171, který zraněné přepravil na základnu a vojáci po bezpečném odletu vrtulníku pokračovali v plnění jejich úkolů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.