V pondělí 17. prosince 2018 zemřel ve věku 96 let válečný veterán Fedor Komár, který byl příslušníkem československého armádního sboru na východní frontě.

O jeho úmrtí informoval na sociální síti twitter ministr obrany Lubomír Metnar.

Fedor Komár

Fedor Komár se narodil 18. února 1922 v obci Nižní Kerecky. Pocházel z Podkarpatské Rusi, před vstupem do československé armády strávil několik let v gulagu.

Bojů o Sokolovo se zúčastnil jako pomocník střelce z lehkého kulometu a v boji byl raněn. Později bojoval u Kyjeva, vyznamenal se na Dukle a podílel se rovněž na osvobození Československa – v bojích u Ostravy byl těžce raněn a musela mu být amputována levá noha.
Poslední měsíce svého života strávil na chalupě nedaleko Prahy.

Bitva u Sokolova

V jeho dvaceti letech se v roce 1942 stal členem prvního československého samostatného polního praporu jako pomocník střelce lehkého kulometu. Rok na to, tedy v roce 1943, byl při obraně vesnice Sokolovo zraněn střepinami. Za účast v bojích dostal Komár v roce 1948 Sokolovskou pamětní medaili. Na jaře 1945 byl Fedor Komár těžce zraněn u Ostravy a byla mu amputována levá noha, kdy jako podporučík první československé samostatné tankové brigády se léčil až do roku 1948.

V roce 2003 mu byl udělen ministrem obrany Záslužný kříž III. stupně.

Po roce 1990 byl povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě.

Čest jeho památce!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.