Cvičení Nordic Fires 2019, které probíhalo dva týdny ve Švédsku, skončilo. V úterý a ve středu minulého týdne se uskutečnily poslední střelby kanónem na vzdušný cíl, a to v souběhu s lety v přízemních výškách a tankování během letu pro letouny JAS-39 Gripen. Ty přeletěly zpět do čáslavské základny ve čtvrtek 11. dubna.

Celé uskupení se vrátilo do České republiky ve dvou letounech CASA C-295M 24. základny dopravního letectva o víkendu.

Plukovník Jan Susekár, velitel českého kontingentu, prozradil, co vše bylo zapotřebí k úspěšnému provedení cvičení. „Příprava probíhala několik měsíců. Třeba samotná letadla byla vybrána už dva měsíce předem, aby měla dostatečný RESURS (záloha provozní doby – dostatek letových hodin do dalších předepsaných prací). Hodně času zabrala příprava Technického ujednání, což je vlastně smlouva mezi českou a švédskou stranou o průběhu a zabezpečení celého cvičení,“ popsal.

Důležité bylo pro oba letouny, jak pro JAS_30 Gripen, tak pro L-159 ALCA, v celkovém počtu sedmi kusů, připravit a poté přepravit veškeré množství materiálů k jejich údržbě a také daný počet personálu. Díky zkušeností z předešlých cvičení se vozí velká zásoba náhradních dílů, kdy je pak technický personál schopný vyřešit jakékoliv závady. Kapitán Jan Šafránek, který řídil inženýrsko-leteckou službu při cvičení řekl, že v případě nějaké závady na letounu bylo nutné ji odstranit ještě ten den, a to proto, aby byl stroj připravený nejpozději druhý den k plnění dalších úkolů. „To kladlo na technický personál nemalé nároky. Musím vysoce ocenit přístup a nasazení technického personálu, který v místních chladných podmínkách pracoval výborně,“ dodal Šafránek.

„Vzhledem k tomu, že cíl cvičení byl splněný a podařilo se nám zabezpečit nálet blížící se stům letových hodin, považuji úkol pozemního personálu při cvičení za splněný,“ shrnul kapitán Jan Šafránek.

Cvičení Nordic Fires nebylo přínosem jen pro piloty, ale právě i pro technický personál. Navíc došlo k porovnání českých a švédských bezpečnostních postupů pro práci s leteckou municí, kam patří nabíjení, kontrola zbraní či potencionální zádržky, kdy lze závěrem konstatovat, že české standardy jsou na vysoké úrovni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.