V úterý 9. dubna 2019 se konala tisková konference k mezinárodnímu vrtulníkovému cvičení Dark Blade 2019.

„Mezinárodní cvičení Dark Blade 2019 je pořádané pod záštitou Evropské obranné agentury. Je prvním svého druhu konaném na území ČR a je jedním z nejdůležitějších, které Vzdušné síly Armády České republiky v tomto roce organizují. Je příspěvkem České republiky ke zlepšení a prohloubení obranných schopností Evropské unie,“ uvedl o vojenském cvičení velitel Vzdušných sil Armády ČR generálmajor Petr Hromek.

Na území České republiky bude toto cvičení probíhat od 9. května do 3. června 2019 a bude do něj zapojeno celkem třicet kusů letecké techniky včetně osmnácti zahraničních vrtulníků. Dále se jej zúčastní 1150 cvičících příslušníků, přičemž 350 z nich budou příslušníci armád partnerských zemí, a to z Německa, Polska, Slovinska, Maďarska a Belgie. Cvičení se zúčastní také Itálie a Nizozemí, avšak pouze jako pozorovatelé.

„Vojenské cvičení Dark Blade 2019 umožní rozvinout interoperabilitu mezi partnery i mimo Severoatlantickou alianci a pomůže získat povědomí o schopnostech vrtulníkového letectva. Chtěli bychom procvičit široké spektrum činností, například mise COMAO, transportní lety, lety s brýlemi pro noční vidění nebo slaňování. Další neméně důležitou činností je procvičení procedur hostitelské podpory. Pro účely tohoto cvičení se hostitelské role pro jednotky AČR i zahraničních armád ujala 22. základna vrtulníkového letectva,“ prozradil řídící cvičení plukovník Miroslav Svoboda.

 

Kontaktní osoba: major Adam Buček, vedoucí tiskového střediska cvičení Dark Blade 2019.

Tel.: 973 210 685, 732 882 192, e-mail: [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.