Česká armáda zavedla v roce 2011 do výzbroje novou základní zbraň jednotlivce.

Zbraň má dvě základní provedení, a to útočná puška CZ 805 A1 a karabina CZ 805 A2. Jedná se o unifikovaný modulární zbraňový systém pro náboje rozměrů 5,56×45 mm NATO nebo 7,62×39 mm vz. 43.

Změnu ráže dovoluje možnost výměny hlavní pro uvedené, případně i jiné typy nábojů. Výměnná zásobníková šachta umožňuje nasazení různých druhů zásobníků. Napínací páku závěru lze jednoduše přemístit z pravé na levou stranu zbraně, což zvyšuje komfort z hlediska užití leváky.

K výrobě hlavních dílů jsou použity lehké slitiny, ocel a plastické hmoty. Systém závěru uvádí do chodu píst, na který tlačí plyny odebírané z hlavně při výstřelu. Množství plynů ovlivňuje dvoustupňový stavitelný regulátor. Základní část automatiky zbraně tvoří nosič s otočným závorníkem. Spušťadlo tvoří samostatný odnímatelný blok, jehož hlavními součástmi jsou spoušťový mechanismus s přerušovačem a čtyřpolohový přeřaďovač režimu střelby. Pažba je sklopná otočením vpřed doprava a zároveň teleskopicky stavitelná.

Dodavatelem je společnost Česká zbrojovka, a. s., Uherský Brod. Hodnota zakázky je podle kupní smlouvy č. 090100104 celkově 1 102 710 857, 68 Kč, včetně DPH. Kromě 6 687 útočných pušek a 1 250 karabin v ráži 5,56 mm zahrnuje dodávku 397 podvěsných granátometů CZ 805 G1, 7 937 průhledových zaměřovačů kolimátorového typu ZD–Dot, 1 386 noktovizních zaměřovačů NV-Mag3, 1 386 zvětšovacích modulů DV-Mag3, 1 386 duálních laserových zaměřovačů/ osvětlovačů DBAL-A, 1 758 450 nábojů M885/ss109, 771 600 nábojů svítících M856, 12 845 nábojů HE-FRAG92 a 6 850 HE-DP 92 do podvěsných granátometů, 68 souprav náhradních dílů 1 : 100, 16 souprav pro zbrojíře, 43 soupravy náhradních dílů a provozní, výcvikovou a technickou dokumentaci v tištěné i elektronické podobě.

Útočná puška CZ 805 BREN A1

Útočná puška s ukončeným vývojem ráže 5,56 × 45 mm NATO CZ 805 BREN A1 je automatická ruční palná zbraň schopná střílet dávkami, omezenými dvourannými dávkami a jednotlivými ranami, s účinným dostřelem na pozemní a vzdušné cíle do 500 m vybavená sklopnými, mechanickými stranově i výškově rektifikovatelnými mířidly s dálkovým rozsahem 100 – 500 m, s přesností střelby jednotlivými ranami do 4 MOA (srovnávací měřítko přesnosti pušky – 1 MOA znamená rozptyl 29 mm na vzdálenost 100 m).

Zbraň umožňuje střelbu cvičnými, redukovanými a speciálními náboji s minimálním dovybavením zbraně. Automatika zbraně je založena na odběru prachových plynů z hlavně s pístovým mechanismem. Závěrový mechanismus je při výstřelu uzamčený. U zbraně je zabezpečeno zachycení závěru v zadní poloze po vystřílení nábojů ze zásobníku. Útočná puška je vybavena 30ranným schránkovým zásobníkem z transparentního plastu, s možností průběžné kontroly počtu nábojů v zásobníku bez jeho vyjmutí ze zbraně. Konstrukce zásobníků umožňuje jejich spojení pomocí odnímatelných plastových spon.

Ke každé zbrani bude dodáno osm zásobníků, jejich uložení po dvou je řešeno v pouzdrech z impregnované textilie. Textilie pouzder splňuje ochranné, maskovací a další požadavky dle ČOS 108001. Pouzdra zásobníků lze variabilně spojovat v jeden celek, se zachováním standardní fixace na křížovou vazbu. Zbraň umožňuje vedení střelby při všech možných bojových činnostech, za použití prostředků individuální ochrany proti zbraním hromadného ničení zavedeným v ozbrojených silách ČR, při použití zimních doplňků, balistické ochrany jednotlivce a ochranných taktických brýlí, zahraničních klimatických a bojových podmínek.

Zbraň je vybavena rozhraním Picattiny rail dle MIL STD 1913, na horní, spodní a obou bočních plochách, umožňujícím připevnění variabilního příslušenství, jako optických a zaměřovacích přístrojů (průhledový zaměřovač kolimátorového typu, zvětšovací modul, noktovizor), měřicích, značkovacích a osvětlovacích zařízení. Rozhraním Picattiny rail dle MIL STD 1913 je zabezpečeno i připevnění podvěsného granátometu a jeho zaměřovače. Ústí hlavně je standardně přizpůsobeno pro uchycení tlumiče plamene, násadce pro cvičnou střelbu a tlumiče hluku výstřelu.

Zbraň umožňuje vedení palby ze standardizovaných střílen zavedených bojových vozidel. Balistická životnost hlavně je garantována minimálně 20 000 výstřelů, technická životnost pušky jako celku minimálně 20 let. Je spolehlivá, bezpečná při používání a manipulaci. Poruchovost zbraně je garantována do 0,2 % bez započítání vad vlivem střeliva. Zbraň splňuje požadavky na spolehlivou funkci ve ztížených podmínkách (prach, bláto, přechodové teploty) dle AC 225/D14, TPVD 637 – 81.

Střelbu ze zbraně je možné spolehlivě vést standardizovanými náboji se všemi typy střel. Povrchová ochrana zbraně zajišťuje minimální odrazivost světelných zdrojů a odolnost proti otěru, korozi, sladké i slané vodě, vlhku, agresivním látkám a produktům vznikajícím při střelbě a při použití konzervačních prostředků schválených k používání v ozbrojených silách ČR. Na zbrani nejsou žádné ostré hrany a výrazné výstupky (plochá zbraň) kromě Picattiny rail dle MIL STD 1913.

Všechny ovládací prvky jsou dostupné a mají plynulý chod. Zbraň s použitím části spodního rozhraní Picattiny rail umožňuje připevnění přídavné rukojeti, například jako ovládacího prvku systému modulárního bojového kompletu V21, bez negativního vlivu na možnost a komfort vedení střelby. Součástí zbraně je tříbodový univerzální popruh. Jeho uchycení neovlivňuje ovládání ani střelbu.

Materiály použité u zbraně a optických zařízení jsou nehořlavé, případně mají zvýšenou odolnost proti hoření, jsou nárazuvzdorné a mají vysokou odolnost proti mechanickému poškození. Teplo vznikající při střelbě je odváděno tak, aby neobtěžovalo střelce. Základní rozebírání a složení zbraně pro běžnou údržbu je možno provést bez jakýchkoli nástrojů. Prostředky pro údržbu, odstranění jednoduchých závad a podporu výcviku jsou součástí příslušenství zbraně (mosazný kartáček, oko vytěráku, lankový vytěrák, olejnička, univerzální klíč a násadec pro cvičnou střelbu v textilním obalu – pytlíku).

Identifikace zbraně je zajištěna výrobním číslem na hlavních dílech zbraně a označením výrobce na pouzdru zbraně. Balení zbraně je zajištěno v černých plastových přepravních uzamykatelných obalech s obsahem 5 ks zbraní s úplným příslušenstvím, kolimátorem, útočným nožem a zásobníky včetně pouzder. Obal splňuje požadavky na stohovatelnost podle normy ČSN 269030 (maximálně 8 vrstev), ochranu zbraní před poškozením a znehodnocením. Obal má zajištěny prvky identifikace.

Karabina CZ 805 BREN A2

Útočná puška ve zkrácené verzi ráže 5,56×45 mm NATO s ukončeným vývojem CZ 805 BREN A2 je automatická ruční palná zbraň schopná střílet dávkami, omezenými dvourannými dávkami a jednotlivými ranami, konstrukčně a funkčně shodná s verzí útočné pušky ve standardní délce CZ 805 BREN A1, od které se odlišuje zkrácenou hlavní a z toho se odvíjejícím účinným dostřelem pouze do 400 m a nižší hmotností kompletu zbraně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.