V červnu proběhne v Polsku mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2019 za účasti jednotek pozemní i protivzdušné obrany z téměř 20 členských států NATO. Cvičení, které bude unikátní hned z několika hledisek, se zúčastní vojáci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Ti se v současné době připravují na letecké základně v Čáslavi. Historicky poprvé budou vojáci cvičit také postupy při obraně proti balistickým raketám.  Českým vojákům bude v Polsku velet podplukovník Alan Dubový, který uvedl: „Cvičení se budou účastnit jednotky, které mají schopnost aktivně čelit napadení balistickými raketami. Ostatní jednotky budou adekvátně reagovat na útok formou pasivní obrany.“

Po nácviku taktiky přijdou na řadu bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Rakety budou odpalovány za denního světla i v noci z dvánacti protiletadlových systémů několika armád NATO. Vystřeleno bude na dvě stovky střel. Co do počtu nasazených jednotek, zbraní a počtu odpálených raket, se bude jednat o největší střelecké cvičení v historii Severoatlantické aliance.

Novinkou bude pro české vojáky to, že se do střeleb zapojí prostředky 2K12 KUB i RBS-70. Ve vzdušném prostoru se bude pohybovat více cílů, kdy některé budou simulovat letadla vlastní a jiná nepřátelská. Pplk. Dubový dodává: „Jednotka bude rozpoznávat minimálně jeden vzdušný cíl jako vlastní a na ostatní cíle povede palbu. Vojáci si procvičí soustředěnou střelbu více kompletů stejné kategorie proti jednomu cíli, rozdělení více cílů několika kompletům i vedení střelby jednotlivými a řadami raket.“ Střelby důkladně prověří velení a řízení palby jednotlivých zbraňových kompletů.

Další věcí, kterou si vojáci při cvičení vyzkouší, je střelba na bezpilotní prostředek, označovaný jako MJ-7 Szogun. Jedná se o nový typ terče určený pro obsluhu 2K12 KUB. Szogun je součástí komplexu imitátoru vzdušných cílů VERMIN, který obsahuje řídící centrum a odpalovací zařízení. Současně mohou být v prostoru střelnice řízeny až čtyři terče současně. Tento druh terče je vytvořen pro výcvik obsluhy  protiletadlových kompletů používajících infračervený, fotokontrastní nebo radiolokační navádění. Součástí výbavy je vlečný rukáv, na který bude provedena střelba ze systému RBS-70.

Čeští vojáci se v současné době na letecké základně v Čáslavi připravují na bojové střelby. Ty proběhnou za necelé dva měsíce na polském polygonu Ustka. Pilováno je především cvičení schopností spočívající v zachycování, rozpoznávání a sestřelování cílů. V tomto týdnu proběhnou zápočtové střelby, při kterách vojáci před komisí prokážou, zda mohou být připuštěni ke střelbám bojovým.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.