V úterý 18. prosince 2018 byla podepsána náměstkem ministra obrany pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Danielem Koštovalem, ředitelem Sekce podpory Ministerstva obrany generálmajorem Jaromírem Zůnou a zástupcem společnosti SAAB Dynamics AB Kristianem Wallinem smlouva na dodávku 16 kompletů protiletadlového raketového systému RBS-70NG nové generace. Smlouvu podepsali v prostorech 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

Náměstek ministra obrany pro řízení Sekce vyzvrojování a akvizic společně s ředitelem Sekce podpory Ministerstva obrany a zástupcem společnosti SAAB Dynamics AB. Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Dodávka nové generace protiletadlového raketového systému, která se uskuteční v letech 2020 až 2021, nahradí zastaralé protiletadlové prostředky S-10M ruské výroby ze sedmdesátých let, přičemž doplní stejné množství kompletů RBS-70, které armáda už používá. Její hodnota je vyčíslena na 949,023 mil. Kč bez DPH.

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Aleš Opata uvedl, že protiletadlové raketové systémy nové generace výrazně posílí bojové schopnosti českých vojáků. Ministr obrany Lubomír Metnar vyzdvihl, že komplety RBS-70NG výrazně přispívají k modernizaci Armády ČR.

Nová generace kompletu protiletadlového raketového systému RBS-70NG Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Co se týče systému přípravy a výcviku vojáků, nová generace je shodná s předchozí a je zároveň slučitelná se zavedeným automatizovaným systémem velení a řízení palby pozemní protivzdušné obrany. Proto může být co nejdříve zařazena do operačního používání, přičemž naši vojáci jsou na toto připraveni a vycvičeni.

Nástup strakonických vojáků Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik uvedl, že protiletadlové raketové komplety RBS-70 jsou vyčleněny pro podporu pozemních jednotek v rámci brigádních úkolových uskupení pozemní protivzdušné obrany a ty budou v následujícím roce součástí Sil velmi rychlé reakce NATO.

 

RBS-70NG, jako základní zbraňový prvek pozemní protivzdušné obrany, slouží k protivzdušné obraně pozemních jednotek při všech typech bojů a je určený k ničení celé škále prostředků vzdušného napadení, a to včetně letounů, vrtulníků, bezpilotních prostředků či střel s plochou dráhou letu.

Nastoupení strakonických vojáků před podepsáním smlouvy na nové raketové komplety Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.