První snímky vyvíjeného ruského dronu S-70 Ochotnik-B od firmy Suchoj se objevily na ruské sociální síti VK ve středu 23. ledna 2019 a byly pořízeny na letišti Novosibirského leteckého závodu V. P. Čkalova.

Zdroj: sociální síť VK
Zdroj: sociální síť VK

Firma Suchoj vyrábí v současné době stíhací bombardéry Su-34 a komponenty dopravních letadel Suchoj Superjet 100. Mimo jiné také modernizuje útočná letadla Su-24.

Tento ruský dron je určený především k provádění úderů na pozemní cíle. O jeho vývoji se mluví již od roku 2007, kdy firma MiG představila návrh úderného dronu Skat, přičemž poté nebylo o projektu a jeho realizaci dlouho slyšet. Nicméně firma MiG uvedla, že na projektu stále pracuje.

Ruský dron S-70 Ochotnik-B začal být veřejnosti známý v roce 2014, kdy jej odhalil ředitel oddělení vojenských leteckých programů OAK Vladimir Michajlov, přičemž dodal, že vývoj tohoto projektu běží už od roku 2011.

Co se týče vzletové hmotnosti u dronu Ochotnik-B, mluví se o maximálních 20 tun, což je více než u stíhačky F-16. Maximální rychlost by měla být 1000 km/hod.

V listopadu probíhaly na dronu Ochotnik-B pozemní testy a agentura TASS citovala v předposledním měsíci loňského roku, že „zkušební model Ochotnik UAV provedl svou první jízdu na přistávací dráze leteckého výrobního závodu v Novosibirsku a dosáhl rychlosti 200 km/h v souladu s testovacím programem. Vzlet nebyl proveden.“

Letos na jaře se ale počítá s letovými testy výše uvedeného dronu, kdy v prosinci 2018 toto potvrdil náměstek ruského ministra obrany Alexej Krivoručko.

Ruský letecký průmysl dokazuje svým programem, že je schopný držet krok s konkurencí z USA, Evropy i Číny.

„Ochotnik je pravděpodobně navržen tak, aby splňoval podobné úkoly jako americké drony ‒ ničení nepřátelských systémů protivzdušné obrany, komunikací, velitelská a řídící stanoviště, a to v situacích, kdy je použití letadel spojeno se značnými riziky pro posádky,“ uvedl Denis Fedutinov, šéfredaktor magazínu Bezpilotní letectvo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.