Vojáci z 41. mechanizovaného praporu "gen. Josefa Malého" umístitli na facebook video z odpálení protitankové řízené střely SPIKE z Panduru II. Raketa zasáhla cíl přesně. "Odnesla" to stará známá  "Vé3ska"

Raketa SPIKE odpálená z Panduru II.

Spike je přenosná protitanková řízená střela čtvrté generace typu fire-and-forget s dvoustupňovým hnacím motorem a vysoce explozivní protitankovou hlavicí (HEAT) vyvinutá a vyráběná izraelskou zbrojovkou Rafael Advanced Defense Systems. Existuje několik různých typů této střely, z nichž některé mohou být zastavěny do různých zbraňových systémů. Je zařazena do výzbroje řady států, včetně České republiky, kde je využívají obrněné transportéry Pandur II.

Zásah rakety SPIKE, zdroj 41. mechanizovaný prapor “gen. Josefa Malého”

Existuje několik variant střely Spike v závislosti na jejích charakterových vlastnostech.

  • Spike-SR – Verze s krátkým dosahem (minimální vzdálenost je 200 metrů a maximální 800 metrů) určená pro pěchotu.
  • Spike-MR – Verze se středním dosahem (minimální dosah je 200 metrů a maximální 2500 metrů) určená pro pěchotu a speciální jednotky. Váha jedné střely je 14 kilogramů.
  • Spike-LR – Verze s dlouhým dosahem (maximální dosah je 4000 metrů) určená pro pěchotu a lehká bojová vozidla. Váha jedné střely je 14 kilogramů. Po odpálení je s odpalovacím zařízením spojena optickým kabelem. Uváděná penetrační schopnost pancířem je více než 700 milimetrů.
  • Spike-ER – Verze s prodlouženým či extra dlouhým dosahem (maximální dosah je 8000 metrů), známá dříve též jako NT-Dandy či NT-D. Oproti ostatním verzím má širší průměr, větší hmotnost a je obvykle instalována do zbraňových systémů lehkých bojových vozidel či helikoptér. Váha střely je 34 kilogramů a její nosiče váží 30 kilogramů u vozidel a 55 kilogramů u letounů. Uváděná penetrační schopnost až 980 milimetrů.
  • Spike NLOS – Verze s ultra dlouhým dosahem (maximální dosah je 25 kilometrů) pro nepřímou střelbu. Kódový název je Tamuz (hebrejsky תמוז‎‎) podle jednoho z měsíců židovského kalendáře. Váha střely je 70 kilogramů a může být umístěna na vrtulníky.
  • Mini-Spike – Verze představena v roce 2009 jako zatím poslední člen rodiny střel Spike. Jde o typ APGW (anti-personnel guided weapon).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.