Zahraniční mise českých vojáků připravuje výkonný důstojník Generálního štábu Ivo Zelinka, který se mimo jiné zúčastnil čtyř misí, promluvil o strachu a úmrtí našich vojáků a dodal, že smrt českého vojáka jednotku stmelí. Ivo Zelinka je pověřen koordinací výsadkového pluku a připravuje naše vojáky na mise.

Smrt českého vojáka zasáhne každého z nás a ohledně toho se objevují čím dál častěji názory, že bychom měli odstoupit z Afghánistánu, na což Ivo Zelinka uvádí, že působnost našich vojáků na tomto místě má smysl, protože disponují něčím, co chybí vnějším pozorovatelům, přičemž Afghánistán se nedá vyřešit během několika málo let.

Zdroj: Armáda ČR

V Afghánistánu letos padli čtyři čeští vojáci, čímž si ostatní vojáci a nejen ti, uvědomili vážnost celé situace a právě to stmelí jednotku mnohem víc než cokoliv jiného. Zelinka dodal, že vojáci spolu cvičí několik let, vytváří tým a na mise vyrážejí jako kolektiv, nikoliv jako jedinci. K tomu vysvětlil i to, proč je mise šestiměsíční a ne delší. Mise je psychicky velice náročná, kdy na vojácích jde vidět, jak jsou ze stresu vyčerpaní a dlouhodobě ji nelze vykonávat s takovým nasazením a energií.

Ivo Zelinka prozradil, jaké jsou vztahy mezi českými vojáky a Afghánci. Pro ně nejsou naši vojáci těmi, kteří by je ohrožovali, protože znají historii Československa roku 1968.

Sám Zelinka pověděl, co prožívá, když vojáci vyjíždí ven, kde býval velitelem na různých stupních. Přiznal, že se nebál toho, že by byl postřelený, ale spíš se obával toho, že s autem najede na nálož či minu a nevrátí se celý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.