Německá armáda by chtěla k sobě Čechy, kdy chce nabrat nové rekruty ze zemí Evropské unie. Na to uvedla agentura DPA, že země východní Evropy reagovaly zdrženlivě, přičemž německé ministerstvo obrany chce jednat s Českem, Dánskem, Švédskem a Belgií.

Zdroj: www.bundeswehr.de

Zájem je především o lékaře či IT specialisty, protože v nynější době je nedostatek kvalifikovaných pracovníků a musí se pátrat a usilovat o zkušené a talentované specialisty.

Zmocněnec německého parlamentu pro ozbrojené síly Hans-Peter Bartels uvedl, že nábor cizinců do německé armády není nic výjimečného a že v jejich armádě je dost vojáků, kteří se narodili v jiné zemi a poté získali německé občanství anebo mají občanství dvojí.

Podle branného zákona může český občan vstoupit do armády jiné země pouze se souhlasem prezidenta republiky, a to na základě své žádosti. Bez takového souhlasu může český občan vstoupit do ozbrojených sil jiného státu v případě, pokud je daný stát členem mezinárodní organizace, jež zajišťuje společnou obranu proti napadení, což tedy Česká republika takovým členem je.

Německá armáda již jednala s několika státy, z nichž některé možnost rekrutace odmítly nebo vůbec nereagovaly. Co se týče Francouzů, ti jsou k takovému návrhu skeptičtí, Chorvati tuto možnost odmítli s tím, že služba jejich občanů v cizí zemi by byla v rozporu s ústavou a Bulhaři, Rumuni, Řekové a Slovinci se obávají toho, že by odešlo velké množství jejich lidí, a to zejména kvůli lepšímu platovému ohodnocení.

Ministryně obrany Ursula von der Leyenová uvedla, že během tohoto roku dosáhl počet vojáků na 182 tisíc, což je o dva a půl tisíce víc než v roce 2017. V porovnání s rokem 2016 je vojáků o šest a půl tisíce více. Do roku 2025 plánuje německá vláda zvýšený počet vojáků, a to až na 203 tisíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.