Tobruq Legacy, to je cvičení, které funguje čtyři roky, přičemž se z něj stalo největší cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci Severoatlantické aliance.

Zdroj: Armáda ČR

Toto cvičení, jež bude čtrnáctidenní, proběhne v červnu letošního roku v Polsku, a to popáté. Zapojení budou vojáci z asi dvaceti členských států NATO, přičemž Českou republiku budou reprezentovat vojáci z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Zapojeno bude mimo jiné i letectvo několika států NATO, konkrétně pak bojové letouny 21. základy taktického letectva z Čáslavi, kteří budou simulovat vzdušného protivníka.

Poprvé toto cvičení organizovali čeští vojáci, a to v roce 2015. Navíc název tohoto cvičení vymysleli čeští vojáci společně se slovenskými kolegy. Podnětem bylo, aby se jednotky protivzdušné obrany z různých aliančních zemí pravidelně setkávaly a také společně cvičily.

„Mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2019 se zaměří na prohloubení interoperability a sladění činností a procedur jednotek v rámci společných protivzdušných operací Severoatlantické aliance. Prověří také schopnosti jednotek při velení a řízení dle norem a procedur NATO,“ upřesnil velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik.

Na toto cvičení navážou bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů, které budou probíhat jak ve dne, tak i v noci. Celkem budou odpáleny asi dvě stovky řízených střel, přičemž se bude jednat o největší střelby z protiletadlových systémů v historii NATO, ač již takové střelby proběhly, ale nikdy se jich nezúčastnilo takové množství států.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.