Ministr obrany Lubomír Metnar předložil dnes, tj. v pondělí 17. prosince 2018, vládě České republiky informace o třech veřejných zakázkách, které se týkají pořízení nové techniky pro pozemní síly, jež povedou ke znatelnému vylepšení jejich schopností.

Informoval o nákupu 210 pásových bojových vozidel pěchoty, o nákupu ručních palných zbraní, jako jsou pistole a útočné pušky a také o pořízení 62 kolových obrněných vozidel na podvozkové platformě TITUS 6×6. Po informaci vládě bude následovat oficiální oslovení čtyř vybraných výrobců, kteří předloží své nabídky a poté by v srpnu 2019 byly podepsány smlouvy s vybraným dodavatelem, přičemž vozidla by měla být dodávána v letech 2020 až 2025.

Ministr obrany uvedl, že jeho prioritou, ale také vlády, je důležité neustále posilovat bezpečnost a obranyschopnost naší země, k čemuž pomůže pořízení nových bojových vozidel pěchoty a další výzbroje. Předpokládaná částka pořízení takového vyzbrojení přesahuje 50 miliard korun českých bez DPH. Také náčelník Generálního štábu Aleš Opata uvedl, že modernizace armády je potřebná a je prioritou, proto je důležité zajistit moderní techniku odpovídající 21. století.

Pokud se nakoupí nová bojová vozidla pěchoty, to znamená, že se kompletně vymění zastaralá bojová vozidla pěchoty ruské výroby z osmdesátých let. Pořídila by se vozidla v počtu přes 200, a to v sedmi variantách. Konkrétně by se jednalo o vozidla základní, velitelská, průzkumná, ženijní, vyprošťovací, zdravotnická a dělostřelecká. U této zakázky na pořízení nových vozidel je předpokládaná částka 42,7 miliard korun českých bez DPH.

Co se týče zbraní, ručních palných zbraní (útočné pušky a pistole), bude dodávat Česká zbrojovka Uherský Brod. Do konce března roku 2019 bude moci resort Ministerstva obrany pořídit až 14 tisíc útočných pušek a 20 tisíc pistolí, kdy předpokládanou částkou je hodnota ve výši 2,1 miliardy korun českých bez DPH.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.