V květnu letošního roku proběhne mezinárodní cvičení Dark Blade 2019, do kterého se zapojí dvaadvacet vojenských vrtulníků z armád a vzdušných sil České republiky, Belgie, Maďarska, Německa a Slovinska. Díky tomuto cvičení, které aby bylo dobře naplánované, proběhla v tomto týdnu na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou hlavní plánovací konference a té se zúčastnilo okolo šedesáti zástupců z Armády ČR, aliančních a partnerských zemí.

Zdroj: Armáda České republiky

Ředitel cvičení Dark Blade 2019 a zároveň velitel vrtulníkové základny plukovník Miroslav Svoboda uvedl, že díky každoročnímu pořádání cvičení Ample Strike má naše základna s výcvikem obdobného rozsahu zkušenosti. Také dodal, že chce zajistit dostatečnou rozmanitost misí a soustředit se zejména na taktiku, a to jak v denních, tak i v nočních hodinách.

Hlavním úkolem cvičení je efektivní spolupráce a její prohloubení na mezinárodní úrovni při přípravě a plánování letů s taktickým námětem, zejména se zaměřením na plánování misí (Composite Air Operations, COMAO).

Kromě misí COMAO jsou naplánované transportní lety s nákladem v podvěsu, slaňování se z paluby vrtulníků, jeřábování, nácviky únikových manevrů vrtulníku proti útočícímu stíhači a lety s brýlemi pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles) a také ostré bojové střelby.

Předpokladem pro úspěšné provádění mnohonárodních vrtulníkových operací je použití společných standardních operačních postupů vytvořených Evropskou obrannou agenturou (European Defence Agency, EDA) v rámci partnerského programu Helicopter Exercise Programme (HEP). Na toto cvičení bude dohlížet mezinárodní tým instruktorů a poradců z agentury EDA.

Hlavním prostorem na cvičení bude 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, ale také bude využit vojenský újezd Boletice, Libavá, Březina. Cvičit se bude také na letišti v Prostějově, Pardubicích a Bechyni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.