Prvním českým vojenským veterinářem působícím v Mali, kde byl na misi, je kapitán L. T. z veterinárního ústavu v Hlučíně. Ten také působil na velitelství mise EUTM v Bamaku a na výcvikové základně Koulikoro Training Center ve prospěch národních kontingentů.

Zdroj: www.mise.army.cz

Jeho hlavní náplní práce bylo především nastavit hygienické předpisy ve stravovacích zařízeních a kontrolovat jejich dodržování, a to z toho důvodu, že v tamních vysokých teplotách se rychle množí organismy, které způsobují střevní a jiné zdravotní problémy. Díky těmto kontrolám se podařilo snížit dané zdravotní potíže vojáků, kteří jimi trpí.

„Když jsem zde začal působit, situace nebyla příliš dobrá. Postupem času jsme nastavili pravidla tak, aby odpovídala českým zvyklostem, a situace se začala zlepšovat,“ uvedl zmiňovaný kapitán. Se zlepšením hygienických podmínek souhlasili i čeští a spojenečtí vojáci, jež působí na velitelství EUTM v Bamaku.

Činnost kapitána L. T. během svého působení v africkém Mali tkvěla v tom, že pravidelně prováděl stěry na všech místech, kde docházelo ke kontaktu s potravinami. Kontrolám se nevyhnula ani sociální zařízení a řádná dodržování osobní hygieny. Mimo jiné dělal rozbory vody, sledoval, jak se skladují a evidují dovážené i čerstvé potraviny. Jakmile potraviny z dovozu nesplňovaly dané normy, okamžitě vše zasílal zpět, čímž vzbuzoval u místních pracujících ve stravovacích zařízeních respekt.

V nejbližších dnech bude předávat svou funkci svému nástupci a po více jak půl roku se vrátí zpět do České republiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.