Na severu Švédska je od konce března asi šedesát pilotů a techniků z 21. základny taktického letectva z Čáslavi se čtyřmi nadzvukovými letouny JAS-39 Gripen a trojicí bitevníků L-159 Alca, kam zavítali otestovat ostré střelby na vzdušné cíle.

K takovým ostrým střelbám na vzdušné cíle se čeští piloti dostanou jen jednou za celou svou kariéru. Na severu Švédska, konkrétně na testovací střelnici Vidsel, probíhá cvičení „Nordic Fires 2019“. Střelnice má rozlohu osm tisíc kilometrů čtverečních, což u nás takové možnosti nejsou. Cvičení je o ostrých střelbách na vzdušné cíle z kanónů a střelami vzduch-vzduch, přes lety v přízemních výškách nad mořem, až po tankování za letu.

Podle velitele kontingentu Jana Susekára patří ostré střelby střelami AIM-9 Sidewinder k dovednostem, které si čeští vojáci vyzkouší jednou za svou kariéru, a to především finanční náročnosti a její přípravě. Čeští letci měli takovou možnost naposledy v roce 2012, také ve Švédsku.

„Svoji roli hraje především stres působící na pilota v celém průběhu letu, umocněný o provádění nového úkolu v novém prostředí,“ řekl Jan Susekár. Každý pilot před střelbami absolvoval důkladnou přípravu. „Reálná situace na letecké střelnici je však jedinečná a neopakovatelná pro každý let i každého pilota. A každý se s tím musí poprat sám,“ dodal Susekár.

Záběry pocházejí jak od českých letců, tak i od švédské strany. Na záběrech je zachycen start gripenu a poté let v přízemní výšce, takzvaný „Low Level Flight“. Bohužel takové lety jsou u nás v České republice problém, a to z několika důvodů. „Máme pro tento typ výcviku jen málo prostorů. Navíc je hustota osídlení v Česku poměrně vysoká, a proto jsou tyto lety ve výšce pod 100 metrů téměř vždy provázeny stížnostmi od občanů,“ zmínil kapitán Martin Špaček z 211. tygří letky, který je jedním z pilotů.

Ve Švédsku je přece jen výhoda neobydlených prostorů, tam je možné nacvičovat taktické lety v letové výšce okolo třiceti metrů nad terénem, a to při rychlosti více než 1000 km/hod.

Na videu je také možné vidět odpálení střely vzduch – vzduch z gripenu a její let k zaměřenému cíli. Na dalších záběrech je pak zachyceno nabíjení podvěšeného kanonu Plamen pro letoun L-159 a reálná střelba z pohledu samotného pilota. Cílem jsou pak speciální „rukávy“, které jsou vlečené za strojem LearJet. Slyšet je také pilot, který žádá o povolení se slovy „Clear Hot From Right“ a poté dostává zpětnou vazbu k povolení střelby se slovy „Clear Hot“.

„Na základě údajů z radaru vypočítá balistický počítač záměrný obrazec, který pilot sesouhlasí s cílem a v rozmezí 5000 – 1200 feetů provádí střelbu. Nakonec provádí ostrý manévr doprava, aby se vyhnul sblížení s vlečným letounem, a od operátora cíle dostává „SCORE“, tedy počet zásahů,“ tak popisuje situaci pilot bitevníků a střelecký důstojník Zbyněk Abel z 212. taktické letky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.