Ve vojenském újezdu Libavá proběhla 23. dubna poslední část cvičení CZECH LIZARD 2019. Za přítomnosti generálmajora Josefa Kopeckého, který je velitelem pozemních sil Armády České republiky, proběhlo cvičení, jehož cílem je zhodnocení úrovně připravenosti praporního úkolového uskupení na bázi 71. mechanizovaného praporu z Hranic pro plnění úkolů velmi rychle reakce NATO ( VJTF – Very High Readiness Jiont Task Force), a to podle metodiky CREVAL (Combat Readniess Evaluation). Cvičení bylo pro český prapor certifikační.

Tato standardní metodika NATO představuje záruku, že všechny útvary a jednotky NATO, které prošly hodnocením, dosáhly stejné úrovně pro realizaci operačních a bojových úkolů pro ně připravené.

Genmaj. Kopecký k nastoupeným jednotkám mimo jiné řekl: „Pevně věřím v to, že tato jednotka certifikací úspěšně projde. Doposud jste mě totiž dokázali přesvědčit, že jste dobře vycvičeni a připraveni.“

„CZECH LIZARD je jedním z vrcholů více než roční přípravy mechanizovaného praporu na nový typ úkolu. Z pozice řídícího cvičení bych rád zdůraznil, že úspěšná certifikace ale není pouze záležitostí této hranické jednotky,“ dodal velitel 7. mechanizované brigády plukovník Jiří David.

První fáze cvičení začala pro 71. mechanizovaný prapor už 8. dubna, během následujícího týdne se potom přidaly další jednotky, včetně bojové podpory a bojového zabezpečení. Do akce se zapojilo také velitelství 7. mechanizované brigády a 73. tankový prapor, ten simuloval síly nepřítele.

Námětem poslední fáze je prověření bojové akceschopnosti mechanizovaných jednotek v konfliktu vysoké intenzity, kterého se zúčastní téměř 1 000 vojáků a na 200 kusů vojenské techniky včetně bojových vozidel BVP-2 a tanků T-72M4CZ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.