Česká armáda v tomto týdnu převzala novou vojenskou vyprošťovací techniku, a to nová vozidla na podvozku Tatra 815 7V, s nimiž bude jednodušší a bezpečnější vyprošťování a odsun kolových obrněnců Pandur.

Vojáci měli tato nová vozidla dostat již v roce 2017, ale protože byly problémy s navijáky, dodávka se zpozdila.

“Je to nahrazení současné odsunové techniky, kterou máme, moderními odsunovými prostředky. Nová technologie, která je ve vozidlech zabudována, splňuje nové požadavky kladené na současné schopnosti české armády,” ujasnil ředitel Agentury logistiky Armády ČR Jaroslav Trakal. Dále uvedl, že armáda bude moderní vyprošťovací vozidla používat v naší zemi i na zahraničních misích.

Nová vozidla nahradí automobily AV15 z devadesátých let minulého století. Vozy mají pancéřovou kabinu s kamerami, které budou snímat okolí. Dále disponuje bezdrátovým ovládáním jeřábu, což v praxi znamená to, že jeho obsluha jej může klidně ovládat zvenku, například z místa poškozeného vozidla.

Vyprošťovací vozidla jsou taktéž připravena na spolupráci s drony, přičemž s jejich pomocí bude možné si předem zkontrolovat situaci a terén a poté se vyhodnotí, jak se technika odtáhne.

Ministerstvo obrany tato vyprošťovací vozidla objednala na konci roku 2015 u státního podniku Vojenský technický ústav, ta měla být dodána do konce listopadu 2017. Jenže při vojskových zkouškách se došlo na zásadní chybu u navijáků, kterým praskalo lano.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.