Velké změny čekají Armádu České republiky, kdy generální štáb chce armádu posílit novými pracovníky, rozšířit počet velitelství a vytvořit akviziční pracoviště. Ministerstvo obrany s těmito změnami souhlasí a armáda tak má plnou podporu. Akviziční pracoviště bude mít na starosti zakázky Armády ČR při nakupování provozního materiálu, logistických a zdravotních materiálů. Armáda tedy bude moci nakupovat počítače, kancelářský materiál, ale také munici nebo náhradní díly na techniku. Takové zakázky bývají za stamiliony korun.

Akviziční pracoviště bude vytvořeno armádou především proto, že ministerstvu obrany stoupá rozpočet, ale i počet zakázek. Co se týče rozpočtu, v roce 2017 ministerstvo obrany mělo rozpočet 49 miliard, v roce 2018 o deset miliard víc, tedy 59 miliard a letos by měli mít 65,6 miliard korun českých. Na rok 2021 je naplánovaný rozpočet na 85,3 miliard.

Předseda podvýboru pro akvizice Jan Řehounek upozornil, že ministerstvo obrany by mělo dát generálnímu štábu jasné mantinely, jinak s vytvořením akvizičního pracoviště nemá problém.

Velení armády se dělí na strategický stupeň, tj. generální štáb sídlící v Praze – Dejvicích a potom na taktický stupeň, což je velení brigád a pluků. Měl by vzniknout ještě operační stupeň, kam by byly zahrnuty pozemní síly, letectvo a logistika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.