Podle armádních baretů vojáci ihned poznají, zda je příslušník zařazen u vzdušných sil, u vojenské policie nebo u pozemního vojska. Příslušníků pozemního vojska je okolo deseti tisíc a bývají označováni jako „žába“, a to podle světle zelených baretů. Brčálově zelené pokrývky nevypadají zrovna nejlépe, proto by se mohly v příštím roce změnit. Tyto zelené barety nahradí barva písková khaki odstínu. Tato nová barva bude v armádě nejrozšířenější.

Takto by měly vypadat nové barety

 

Jak řekl podplukovník generálního štábu Ivo Zelinka: „Zavedení má být symbolickým završením dokončení práce na hlavní prioritě generálního štábu – tedy vybavení vojáka, což je zejména balistická ochrana, maskáče a přístroje pro noční vidění.“

Změna baretů, co se týče financí, nejsou tak náročnou záležitostí. Hodnota baretu se pohybuje ve stokorunách. Náklady na výměnu baretů by měly být nízké jednotky milionů korun, a to při počtu deseti tisíc kusů.

Výměna baretů je záležitost stará přibližně osm až deset let, přičemž vzorové barety jsou již několik let vyrobené a jsou uskladněné ve sbírkách Vojenského historického ústavu.

Ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek uvedl, že již asi před osmi či deseti lety se zvažovala jiná barva baretů pro pozemní síly. Byly navrženy tři barvy a následně tyto návrhy byly poskytnuty Vojenskému historickému ústavu v Brně, který je na jejich základě zhotovil, avšak z toho sešlo a tak tyto barety putovaly do muzea.

Zajímavostí je to, že dnešní nejrozšířenější světlezelené barety vznikly omylem, a to chybnou prací s barvami. Když byla otevřena první šarže baretů pro brigádu rychlého nasazení, vojáci se nestačili divit, a proto si vydobyli barety červené. Poté byly světlezelené barety přiřazeny k jednotkám, které měly velký podíl v základní službě a nemohly se bránit jako elitní jednotka.

Červené barety v armádě by měly zůstat u budovaného výsadkového pluku v Chrudimi, u výsadkového průzkumu a speciálních sil.

Rozhodnutí, jak to bude se změnami baretů, bude mít na starosti náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Barety:
– Světlezelený (pozemní dělostřelci, síly; ženisté, pěchota, chemici)
– Tmavomodrý (létající i nelétající personál, vzdušné síly)
– Červený (speciální síly, brigáda rychlého nasazení, část pluku průzkumu a el. boje a 74. lehkého motorizovaného praporu)
– Šedý (logistické a zdravotnické jednotky)
– Tmavozelený (průzkumu a elektronického boje, nevýsadková část pluku)
– Černý (vojenská policie)
– Oranžový (záchranné roty)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.