Významná ocenění obdrželi vojáci, kteří se zúčastnili zahraničních operací nebo úkolů na různých místech ve světě. Celkem bylo oceněno kolem 170 vojáků. Slavnostní nástup a památné okamžiky proběhly v pátek 13. prosince v prostorách Národního památníku v Praze na Vítkově.

Medaile Za službu v zahraničí převzali příslušníci 1. úkolového uskupení Armády ČR, kteří působili v Mali, ale také vojáci z poslední části rotace 12. strážní roty BAF v Afghánistánu. K dalším oceněným patří i příslušníci 13. letecké jednotky na Sinaji, 17. skupiny mise EUFOR v Bosně a Hercegovině, ale i řada vojenských pozorovatelů či vojenských policistů. Medaile obdrželi rovněž příslušníci Policie ČR, kteří plnili úkoly v rámci výcvikové jednotky na území Iráku.

Kromě vojáků a policistů byla oceněna i řada zahraničních příslušníků ozbrojených sil Rakouska a Belgie, kteří významně přispěli k podpoře plnění úkolů ve prospěch úkolového uskupení v Mali.

Vojákům vyjádřily obdiv i děti v obrázcích

Vybraní vojáci obdrželi vedle medailí i Záslužné kříže, Čestné odznaky AČR Za zásluhy a věcné dary. „Vojáci, celá naše země je na vás hrdá. Děkuji za vaši službu. Přeji vám a vašim rodinám příjemné prožití svátků v závěru roku,“ uvedl ve svém projevu první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR generálporučík Jaromír Zůna.

Aktu se zúčastnili i náměstek pro řízení Sekce dozoru a kontroly Ministerstva obrany ČR Antonín Rada, předsedkyně výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Černochová a další představitelé resortu a velení armády. Po ceremoniálu si účastníci mohli v zákulisí prohlédnout výstavu, jejímiž autory jsou žáci ze základní školy v Praze 2. Kresby a plastiky připomínají armádní život a vzdávají hold válečným veteránům. „Je dobře, že děti chápou význam pojmu vlastenectví a znají slova jako čest, hrdost, odvaha a úcta. Tato výstava je právě symbolem úcty k našim vojákům,“ uvedla předsedkyně výboru pro obranu a starostka městské části Praha 2 Jana Černochová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.